معرفی نرم افزار زیبراش (ZBrush)

شاید شما بخواهید درباره نرم افزار زیبراش بدانید و با کاربرد ها و قابلبت های این نرم افزار آشنا شوید. ما در این مقاله به معرفی نرم افزار زیبراش می پردازیم. برای آگاهی از نرم افزار زیبراش (ZBrush) با ما همراه باشید.

معرفی نرم افزار زیبراش

زیبراش (ZBrush) حرفه‌ ای‌ ترین و قدرتمند ترین نرم‌ افزار برای مجسمه‌ سازی سه‌ بعدی است و نیز پیشرفته ترین برنامه مدل سازی سه بعدی است. نرم افزار زیبراش اغلب برای طراحی کاراکتر‌ های سه‌ بعدی، انیمیشن‌ سازی و مجسمه‌ سازی و طراحی جواهرات استفاده می‌ شود. نرم افزار ZBrush در بسیاری از موارد جایگزین مدل‌ سازی سنتی شده است.

زیبراش یک ابزار مجسمه‌ سازی دیجیتالی است که ترکیبی از مدل‌ سازی، نقاشی و نقاشی 3D / 2.5D می‌ باشد. از تکنولوژی اختصاصی “pixol” استفاده می‌ کند که اطلاعات مربوط به روشنایی، رنگ، مواد و عمق را بر روی صفحه نمایش ذخیره می‌ کند. تفاوت اصلی بین ZBrush و بسته‌ های مدل‌ سازی سنتی این است که بیشتر شبیه مجسمه‌ سازی است.

نرم افزار زیبراش (ZBrush) ابزاری پیشرفته جهت استفاده هنرمندان دیجیتالی است این برنامه امکان ایجاد میلیون‌ ها چند ضلعی را برای کاربر فراهم می‌ کند و بدون محدودیت اجازه می‌ دهد تا در روشی غیر خطی و بدون حالت تخیل خود را ایجاد کنید و نهایتاً با اضافه نمودن نور و اثرات جوی ارائه ای واقع گرایانه داشته باشید.

معرفی نرم افزار زیبراش (ZBrush)

تاریخچه نرم افزار زیبراش

نرم افزار ZBrush توسط شرکت Pixologic Inc، تأسیس شده توسط Ofer Alon (همچنین با نام مستعار Pixolator شناخته شده) و Jack Rimokh ساخته شده‌است. نرم افزار زیبراش را برای نخستین بار در سال 1999 ارائه کردند. پس از آن در سال 2003 نسخه دمو این نرمافزار و در سال 2007 نسخه 3.1 آن به بازار عرضه شد. ZBrush 4 برای سیستم‌های ویندوز و مک در ۲۱ آوریل ۲۰۰۹ برای انتشار آگوست اعلام شد، اما بعدها به تعویق افتاد. نسخه ۳٫۵ در سپتامبر همان سال عرضه شد و شامل برخی از ویژگی‌های جدیدتر در ابتدا برای ZBrush 4 است. بعد از آن در نسخه‌های بعدی ابزار‌های این برنامه پیشرفته‌تر شد و همچنین امکان مشارکت و سازگاری نرم‌افزار زیبراش با برنامه‌های شرکت اتودسک فراهم شد.

ادامه مطلب
بهترین سیستم رندرینگ

 

معرفی نرم افزار زیبراش (ZBrush)

 

کاربرد نرم افزار زیبراش

 1. در طراحی و تولید جواهرات
 2. در بازی سازی
 3. در تبلیغات
 4. در سینما
 5. در علوم
 6. در پزشکی
 7. در صنایع چوب و ساخت مبلمان
 8. در منبت و منقرس کاری
 9. در جراحی زیبایی و پلاستیک
 10. در در CNC، تراشکاری، برشکاری و قالب ریزی
 11. در طراحی محصول
 12. در مد و لباس
 13. در کارتون و انیمیشن
 14. در صنایع سنگ
 15. در طراحی ربات
 16. در طراحی پزشکی
 17. در فتوگرامتری
 18. در معماری
 19. در مرمت
 20. در نقاشی
 21. در کاشی و سرامیک
 22. در طراحی اتومبیل و وسایل نقلیه
 23. در صتعت فیلم سازی
 24. در مدل سازی سه بعدی
 25. در بازی های رایانه ای
 26. در جلوه های ویژه

ZBrush در بین استودیو های فیلم نیز بسیار محبوب است و حتی به دلیل ایجاد تحول در جلوه‌های ویژه، جایزه آکادمی دریافت کرده است!

معرفی نرم افزار زیبراش (ZBrush)

 

کاربری ساده این نرم‌ افزار به هنرمندان اجازه می‌ دهد آنچه کارگردان می‌ خواهد را در چند روز یا حتی چند ساعت بسازند. آنها می‌ توانند زمان توسعه آن را نیز کاهش بدهند و نتایج را بهبود ببخشد. از آنجا که زیبراش ترکیبی از دو هنر نقاشی دو‌ بعدی و مجسمه‌ سازی سه‌ بعدی است، یک ابزار عالی برای همه هنرمندان مفهومی (concept) به شمار می‌ رود. ابزارهای این برنامه برای ساخت مدل‌ ها، از ابزار های دنیای واقعی تقلید می کنند و همچنین ابزار های مدل‌ سازی پویا در این نرم‌ افزار، به شما امکان می‌ دهد نتایج تغییراتی که اعمال کردید را همان لحظه مشاهده کنید.

ابزار ها و ویژگی های نرم افزار زیبراش

 1. ابزار برس ساده (Simple Brush Tool)
 2. ابزار پلی مش سه بعدی(Poly Mesh 3D Tool)
 3. ابزار حرکت (Move Tool)
 4. ابزار چرخش(Rotate tool)
 5. ابزار بزرگنمایی(Zoom tool)
 6. ابزار کپی (Copy and Paste Tool)
 7. ابزار ذخیره (Save Tool)
 8. ابزار بارگیری (Load tool)
 9. ابزار ورودی (Import tool)
 10. ابزار خروجی (Export tool)
ادامه مطلب
شیت بندی در معماری

هر نرم افزاری مزایا و معایبی دارد. زیبراش نیز مانند هر نرم افزار دیگری دارای مزایا و معایبی است، که ما در اینجا به مزایا و معایب این نرم افزار می پردازیم.

معرفی نرم افزار زیبراش (ZBrush)

مزایا زیبراش

مزایا نرم افزار ZBrush عبارتند از:

 1. قدرت در مجسمه سازی دیجیتال
 2. مدل‌سازی سطح سخت
 3. چند رنگ بودن

معایب زیبراش

عادی است که هر نرم افزار مزایا و معایب خاص خود را دارد. پس با این حال زیبراش نیز معایبی دارد. که این معایب عبارتند از:

 •  آشنایی با رابط کاربری آن کمی زمان بر است.
 •  نمای پرسپکتیو کمی ناخوشایند است.
 • قابلیت رندرگیری ندارد.

کلام آخر

همه این توضیحات و مطالب گفته شده در این مقاله باعث می شوند ما در این مقاله به معرفی نرم افزار زیبراش پرداختیم تا بیشتر و بهتر نرم افزار زیبراش (ZBrush) را بشناسیم و نیز مزایا و معایب و کاربرد این نرم افزار آشنا شویم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. در مقالات بعدی نیز با ما همراه باشید.


مرجع تخصصی سه بعدی cg3dsاین مطلب و آموزش توسط گروه cg3ds جمع آوری شده است.

داده رایا

36 مطلب منتشر شده

تیم داده رایا بهترین انتخاب برای کسب و کارهایی است که قصد حضور در فضای آنلاین در بالاترین سطح را دارند.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...